Důchodové připojištění ano, či ne?

PublicDomainPictures / Pixabay

Připravit sebe nebo své děti na pokročilý věk tak, abychom se v něm měli všichni dobře, je nesmírně důležité. Zlí jazykové tento systém důchodového připojištění neustále kritizují a podceňují. Když si to přeberete z různých úhlů pohledu, zůstává fakt, že důchodové připojištění je základní polštář do budoucnosti, o který se můžete opřít. Samozřejmě zcela nevystačí do nekonečna pro spokojený život, ale je to první krok k tomu, aby ten život ve stáří spokojený byl. A to je důležité si uvědomit.

Prodloužení důchodového věku = jistota ve stáří?

Zvlášť dnešní mladá generace by měla brát zřetel na fakt, že vláda neustále prodlužuje důchodový věk. Člověk není perpetuum mobile, aby chodil pořád do práce a vydělával peníze, i když se tak naši poslanci asi domnívají. Pokud jste se rozhodli zařídit si důchodové připojištění ještě podle staré smlouvy, udělali jste více, než dobře. Nejen, že máte garantovány vaše vklady, ale zároveň můžete po patnácti letech spoření vybrat 50 % naspořených peněz včetně státních příspěvků.

Pozor na novinky ve smlouvách

U nové smlouvy, která vešla v platnost 1. 1. 2013, takové výhody už nenajdete. Své naspořené peníze si můžete vybrat, až dosáhnete důchodového věku, jehož hranice, jak všichni víme, se neustále posouvá. Garance vkladu zde není, což je taky dost podstatný fakt.  Je to zcela dobrovolná příprava do budoucnosti a záleží na každém z vás, jak se k tomu postavíte. Především se jedná opravdu o mladší generaci, která opravdu nemá jistotu spokojeného a důstojného života ve stáří.

Tip:  Ženy doplatí na rovnoprávnost

Jistota je jistota

Bohužel, tato úroveň od minulosti značně klesla, neboť se v dnešní době jedná hlavně o prosperitu státu na zahraničních trzích, o tok peněz a o platy politických činitelů. Každý z nás by měl uvažovat dopředu, a to především sám za sebe a své blízké. Rozhodně to není chyba, větší by byla, kdybyste si nechali uniknout takovou příležitost dobrovolně mezi prsty. Pokud jste si nestihli uzavřít penzijní připojištění podle staré smlouvy, pouvažujte alespoň nad touto novou možností či nad dobrým spořicím účtem.

Nabídka půjček: Podívejte se na nabídku půjčky: Rychlá půjčka 15000 Kč. Nebo by vás mohla zaujmout i tato nabídka: Půjčky na směnku ihned.