Co může zabavit exekutor?

Zadlužili jste se tak hodně, že jste přecenili svoje schopnosti splácet? Věřitelé nikdy nemají dlouhou trpělivost a ihned se pouští do návrhů a realizací exekucí. Exekuce různého druhu vám mohou pěkně znepříjemnit život. Když pobíráte měsíční plat od zaměstnavatele, zůstane vám jenom nezabavitelné minimum a zbytek půjde na úhradu dluhu. To vše nekompromisně až do umoření celé dlužné částky.

Co vám nebude zabaveno exekucí?

Exekutoři se rádi vrhnou i na vaše bankovní účty a obstaví je. Může dojít i na majetek, ale nedojde k zabavení úplně všeho. Některé věci jsou potřebné k životu, tak musí zůstat nedotčené. Jiná situace nastává, pokud máte něco dvakrát – dvě televize, dva počítače apod. V prvé řadě se však exekuce zaměřují na finanční prostředky.

Co může zabavit exekutor?
AlexanderStein / Pixabay

Například exekuce na sociální dávky zůstanou nedotčené, protože není možné uplatnit exekuční příkazy na dávkách v hmotné nouzi. Jedná se o dávky vyplácené obecními úřady a jednorázové dávky státní sociální podpory, kam zapadá pohřebné a porodné. Exekuce se neuplatňuje ani na pravidelný příspěvek na bydlení nebo na dávky sociální péče pro zdravotně postižené.

Tip:  Gamblerství – nemoc vedoucí k zadlužení celé rodiny

A co může zabavit exekutor právě vám?

Exekuce je však proveditelná i na část nemocenské, ošetřovné na péči o nemocného rodinného člena, na důchod a na mateřskou. Nevyhnou se ji ani ti, co pobírají stipendia a podpory v nezaměstnanosti.  Nezabavitelné minimum vám zůstane i z rodičovských příspěvků a přídavků na děti. Nezabavitelnou částku si můžete spočítat sami například díky online kalkulačce. Výše závisí i na tom, jestli máte manželku, manžela a kolik má vaše rodina dětí.

Pokud se vyčerpají možnosti získat peníze na úhrady exekuce, přijde na řadu zabavování a prodej majetku. K nezabavitelným věcem patří například běžné oděvy, snubní prsten, zdravotnické potřeby a obvyklé vybavení domácnosti.

Nabídka půjček: Podívejte se na nabídku půjčky: Nebankovní půjčka ihned na účet. Nebo by vás mohla zaujmout i tato nabídka: Kreditní karta ihned bez doložení příjmu.