Ceny bytů jsou nejnižší v historii

Ceny bytů, které vystoupaly do závratných výšin, již od roku 2008, kdy dosáhly absolutního vrcholu, pomalu, ale jistě zase klesají. V současnosti jsou nejnižší v historii.

Co ovlivňuje cenu bytu?

Cena každého bytu je ovlivněna mnoha faktory, zejména lokalitou, kde se byt nachází –  nejdražší bydlení je v centru Prahy, ale obecně platí, že byty ve větších městech jsou dražší. (Po Praze následuje Brno.) Dále záleží na vybavení bytu – jaká jsou zde okna, podlahy, bytové jádro, zda byt již prošel rekonstrukcí nebo do něj bude muset nový majitel ještě investovat nemalé částky.

Záleží samozřejmě také na stáří celého domu, jeho zateplení, od kterého se odvíjí předpokládaná spotřeba plynu, na tom, zda má byt balkon, patří k němu sklep či dokonce garážovací prostor.

Proč ceny klesají

Ceny bytů se podle odborníků snižují zejména vlivem poklesu poptávky. Snížily se reálné příjmy domácností, objem finančních prostředků, které mají občané k dispozici, výrazně poklesl a tím se samozřejmě snížila koupěschopnost. (Toto se netýká pouze České republiky, ale celé Evropy.) Lidé jsou také poněkud střízlivější v odhadech svých budoucích příjmů a více zvažují, zda by splácení hypotéky nebylo v budoucnosti nad jejich síly. Pokles cen ovšem závisí na více faktorech, a proto nebyl všude stejný.

Tip:  Hlasové automaty - pro přepojení na operátora ...

Obecně se ale dá říci, že k největšímu propadu došlo právě v ekonomicky nejslabších regionech. Jako příklad nám může posloužit Ostravsko, kde se ceny bytů snížily až o celou jednu čtvrtinu.  Nejvýrazněji pak klesají ceny starších bytů.

Koupit je nyní výhodné

Finanční nejistota v době krize zbrzdila celý trh s realitami, kdo nemusel prodat nebo koupit, raději počkal. Prodávající čekali a mnohdy doposud čekají na vyšší ceny, kupující naopak na jejich další pokles. Vzhledem k dlouhodobému snižování cen až k historickému minimu však již s dalším zřejmě počítat nelze. Koupit byt je nyní tak výhodné, jak ještě nikdy nebylo.

Ceny bytů jsou nejnižší v historii
irenne56 / Pixabay

Nevíte si rady? Poradíme vám: Sociální dávky: Výpověď ve zkušební době?