Výhody a nevýhody placení bezkontaktními způsoby

Co vlastně slovní spojení placení bezkontaktními způsoby znamená? Jedná se o bezhotovostní platbu, která je prováděna bez nutnosti doteku platícího zařízení a platebního terminálu.

Typy bezkontaktní platby

Nejznámější a nejpoužívanější metodou bezkontaktního styku je platební karta, proto si o ní také řekneme více, další využívanou možností je také platba přes speciálně upravený mobilní telefon nebo tzv. bezkontaktní nálepka. Dnes už se dá udělat bezkontaktním téměř jakékoliv zařízení, do kterého se zabuduje,,anténka“ pro kontakt s terminálem.

placení bezkontaktními způsoby – výhody

K nesporným výhodám patří rozhodně rychlost platby – vzpomeňme, jak jsme ještě před pár lety vzdychali, když někdo před námi v supermarketu vytáhl pro platbu nákupu platební kartu. Dnes už ale nemusíme. Bezkontaktní způsob platby přináší platbu často rychlejší, než je dohledání správných drobných v peněžence nebo navrácení přesné sumy při platbě větší bankovkou. Stačí totiž kartu přiložit cca na sekundu, terminál přijme potřebné informace a vyjede nám potvrzení o platbě. Při menším nákupu do 500 Kč nemusíme ani zadávat PIN. Pokud by ale šlo již o třetí nákup v daném dni, PIN z bezpečnostních důvodů zadat musíme.

Tip:  Chraňte svou platební kartu!

placení bezkontaktními způsoby – nevýhody

Nevýhodou se může zdát zabezpečení takové karty – přece jen je možné z ní zaplatit bez nutnosti zadávat PIN. Ovšem pouze do určité částky v daném dni, takže nezbývá než doporučit denně si překontrolovat, zdali vaši kartu stále máte v peněžence. Za jeden den není možné kartu zneužít o mnoho více, než kartu klasickou.

Výhody a nevýhody placení bezkontaktními způsoby
jarmoluk / Pixabay