Přeplaťte půjčku co nejméně

Chcete si v nejbližší době sjednat půjčku? Zatím ještě ale nevíte, na koho se obrátíte, avšak rozhodně víte, že chcete co nejméně přeplatit? Pak byste se měli řídit zejména dobou splatnosti. Právě ta totiž určuje, jak moc půjčku přeplatíte, či jak moc ušetříte.

Stereotypy a mýty, které jsou ve společnosti vštěpeny

Skoro každý je teď nejspíš překvapený. Odjakživa je nám totiž vštěpováno, že nejdůležitější jsou měsíční splátky, které bychom se měli snažit mít co nejnižší. To však není pravda, která je pouze výplodem marketingového oddělení. Máte-li totiž nejnižší možné splátky, znamená to, že máte taky nejdelší možnou dobu splácení a tudíž i nejvyšší přeplacenou částku. To je samozřejmě nejvýhodnější pro samotné věřitele, avšak pro vás, jako pro dlužníka, je to absolutně nevýhodné.

Jak mít tedy půjčku co nejvýhodnější?

Na tento mýtus tedy hodně rychle zapomeňte a začněte se řídit zdravým rozumem a logickou matematikou. Uvedeme si nyní příklad půjčky například od Air Bank. U té si můžete půjčit od 5 000 Kč až po 600 000 Kč, a tak si pro náš příklad vybereme částku 400 000 Kč. Tu si můžete půjčit na dobu od 13 měsíců až po 96 měsíců. Pokud byste se řídili marketingovými tahy, vybrali byste si nejdelší dobu splácení, při které byste měsíčně ze svého rozpočtu odkládali jen 7 106 Kč. I když jsou to nejnižší možné splátky a mnozí po nich sáhnou raději, aby měli jistou finanční rezervu, nejedná se o nejvýhodnější variantu. V tomto případě totiž přeplatíte celých 282 060 Kč.

Tip:  Abeceda rodinných financí

Půjčte si na co nejkratší možnou dobu

Abyste nemuseli přeplácet takové horentní sumy, měli byste si půjčit na co nejkratší možnou dobu. V našem případě se jedná například o výše zmíněných 13 měsíců. I když si v takovém případě budete muset ze svého rozpočtu každý měsíc odkládat 33 265 Kč, přeplatíte nakonec jen 32 436 Kč a tak se právě tato nabídka řadí do těch nejvýhodnějších.