Konec 100 % hypoték?

Již dlouho sníte o vlastním rodinném domku? O místě, ve kterém bude život každodenním zážitkem? Už teď ovšem víte, že nemáte nejmenší šanci našetřit na stavbu nebo koupi domu celou částku? Pak se budete s největší pravděpodobností zajímat o hypotéku. Banky nabízejí celou škálu hypotečních produktů – od těch 60 % až po 100 %. Těm 100 % by ovšem mohla učinit přítrž Česká národní banka, která v nejbližší době uvažuje o značném zásahu. Jak dlouho bude možno 100 % hypoteční úvěry uzavírat, je nyní ve hvězdách. Přední finanční analytici ovšem prognózují, že tento produkt na našem trhu nezůstane déle, než pár měsíců.

Co dělat, pokud nemáte vlastní úspory?

Jestliže jste si na 100 % hypotéky mysleli, protože se vám zkrátka z měsíční almužny, kterou pobíráte, nepodařilo uspořit ani korunu, pak jste jistě touto plánovanou změnou značně zaskočeni. Ovšem nezoufejte – svého snu se nemusíte vzdávat, stačí realizovat náhradní řešení, kterým může být například překlenovací úvěr ze stavebního spoření, nebo chcete-li řádný úvěr ze stavebního spoření, mezi jehož největší výhody patří nízká úroková sazba a možnost úvěr kdykoliv splatit bez sankcí.

Tip:  Kupujete byt? Jak jej budete financovat?

Další možnosti řešení

Mezi další možnosti se řadí také zástava nemovitosti, kterou vlastníte. Bance tedy můžete ručit rekreační chatou, jiným domem či bytem nebo samotným pozemkem. Tato varianta je o něco výhodnější, než překlenovací úvěr, na druhou stranu je poměrně riziková. Třetí a poslední možností řešení je podepsání smlouvy o hypotečním financování a podpis smlouvy o spotřebitelském úvěru. Zde mějte na paměti, že se jedná o nejméně výhodnou variantu.