Máte exekuce na plat?

Exekuce na plat
OpenClips / Pixabay

Půjčujete si často peníze a poslední dobou vám nezbývá ani na pravidelné splátky? Věřte, že odtud už je jenom skok, aby se na vás banka nebo nebankovní společnost zaměřila a vymáhala své dluhy exekucí na plat. Pokud uzavřete úvěrovou smlouvu na jakoukoli částku, zavážete se také k placení v dohodnutých termínech. Jestliže vynecháte jednu splátku, přijde vám první upomínka k zaplacení.

Může se stát, že omylem zapomenete a úhradou se vše vyrovná. Pokud neplacení přetrvává a chybí vyrovnání několika měsíčních plateb, přejde banka k podání návrhu na platební rozkaz u příslušného soudu. Jakmile soud vydá platební rozkaz a ten nabude právní moci, dostanete lhůtu na zaplacení celé pohledávky většinou do patnácti dnů.

To samozřejmě většinou nikomu nevyjde a pokud se nedohodnete s bankou nebo nebankovní společností o další možnosti pravidelného splácení, přichází exekuce na plat. Exekuci vám kromě soudu může nařídit finanční úřad a konkrétní exekutor.

Kromě toho, že může být udělána exekuce na plat, může se provádět i na platy vašeho ručitele nebo ručitelů. Všem bude zanecháno jen životní minimum a zbytek peněz, včetně odměn, půjdou na uhrazení dluhu. Jde o skutečně nemalé měsíční splátky a to vše potrvá až do doby, než se dluh uhradí úplně celý i s úroky.

Tip:  Na co si dávat při sjednávání půjčky dobrý pozor?

Exekuční příkaz nemusíte mít pouze jeden, ale i několik. V případě, že jste si vzali více půjček a ty nespláceli, budou vaše exekuce trvat tak dlouho, dokud se neuhradí postupně všechny pohledávky. Pořadí několika exekucí probíhá podle data jejich přijetí.

Může jít ale o přednostní pohledávky, které přijdou na řadu jako první. Splátky na exekuci začínají ihned, jak se o nich zaměstnavatel dozví resp. převezme exekuční příkaz. Pokud rozvážete pracovní poměr, bude vaše exekuce poznamenána ve výstupním dokumentu.

Tip pro vás: Zaručená půjčka – peníze i bez dokládání příjmů