Kolik budu splácet aneb jak na výpočet hypotéky

Máte v plánu vzít si hypotéku a chystáte se do banky? Přemýšleli jste již nad tím, že byste si mohli hypotéku spočítat a zjistit, kolik byste u daného hypotečního úvěru poskytovaného vámi zvolenou bankou měsíčně spláceli? Rádi byste věděli, co všechno ovlivňuje výslednou výši měsíční splátky a jaké jsou celkové náklady na hypotéku či jakou roli u splácení hypotéky sehrává doba fixace?

Dříve, než se vydáte do banky, můžete si přečíst následující článek, ve kterém dostanete odpovědi na výše uvedené otázky týkající se hypotéky.

Na úvod pár slov o splácení

Pro výpočet hypotéky a jejich splátek hraje prim tzv. anuita, tedy konstantní splátka. Hypotéka je totiž splácena anuitami, splátkami ve stejné výši, přičemž výše anuity je v době fixace konstantní, tedy neměnná. Období fixace bývá nejčastěji dáno na 3 nebo 5 let a po jeho skončení se vypočítává nová anuita, která se samozřejmě počítá skrze nesplacenou část úvěru, výši nové úrokové sazby a také zbytkové doby splatnosti. V tomto procesu se stanoví nová anuita pro nové období fixace. Tento proces se opakuje až do doby řádného či předčasného splacení úvěru.

Tip:  Kupujete byt? Jak jej budete financovat?

Co všechno zahrnuje splátka?

Měsíční splátka se skládá ze dvou částí: úmoru a úroku. Úmorová část představuje splátku půjčené částky. Když sečtete všechny úmory, dostanete půjčenou částku. Úrok představuje úrok za období od předchozí splátky a sečtete-li si úroky dohromady, pak dostanete částku, kterou jste na hypotéce přeplatili.

Hypotéka a její splácení funguje na principu zvedání úmorové splátky a naopak klesání úrokové částky splátky.

Snadný výpočet pomocí hypoteční kalkulačky

Výši měsíční splátky si vypočítáte pomocí online hypoteční kalkulačky, která funguje na velmi jednoduchém a uživatelsky příjemném principu. V kalkulátoru si zvolíte hodnotu nemovitosti, LTV %, výši úvěru, délku splatnosti a fixace a následně svůj požadavek odešlete. Následně vyplníte pár základních údajů o sobě a dostanete vámi požadovaný výpočet hypotečního úvěru.