Historie české měny – mince

Cenné mince
Hans / Pixabay

Také si pamatujete z dějepisu na stříbrné pražské groše Václava II.? Česká měna má ovšem historii mnohem delší. Její začátky je třeba hledat už ve Velkomoravské říši.

První mince

Prvními mincemi raženými na našem území byly denáry v době vlády Boleslava I. Ač původně velmi kvalitní mince ze stříbra, jejich ryzost postupem času stále klesala a posléze nebyly výjimkou ani jen tence postříbřené měděné plíšky.

Měnovou reformu posléze provedl Přemysl Otakar I., který dal ve 12. století do oběhu zcela novou měnu, tzv. brakteáty, což byly jen tenké stříbrné plíšky. A na úsvitu století 14. přicházejí ony zmíněné pražské groše z nově zřízené mincovny v Kutné Hoře. V oběhu vydržely až do 16. století, a to ve stále stejné podobě. Na líci česká koruna se jménem panovníka a latinským nápisem Z Boží milosti král český, na rubu český lev a opět latinský nápis Groše pražské.

Habsburské měnové reformy

S Habsburky na českém trůnu přichází i další měnová reforma. Napřed se objevují tzv. Jáchymovské tolary, které fungují v platebním styku souběžně s posledními pražskými groši, po Bílé Hoře pak devalvace, státní bankrot a říšský měnový systém – tolar dělený na 120 krejcarů. Takto se platilo až do poloviny 18. století.

Tip:  Gamblerství – nemoc vedoucí k zadlužení celé rodiny

Tehdy se objevují snahy o sjednocení rakouského a německého měnového vývoje a s nimi kolínská marka. Speciálně pro české země vstupuje do oběhu grešle – drobná měděná mince.

Vše o cenných mincích naleznete na tomto webu.

Novinky v platebním systému

Roku 1762 přicházejí na scénu první papírové peníze – bankocetle, které se však příliš neujaly a byly znehodnoceny již v roce 1811. Další snahy o sjednocení mincovního systému německy mluvících zemí přivedly na scénu celní libru, se kterou se společně objevuje i stovkový systém – 1 zlatý = 100 krejcarů.

Samostatný český stát

Společně s novým státem byla zavedena i nová korunová měna, proběhla měnová odluka od měny rakouské. První emise korunových platidel vyšla na podzim 1919. Tato měna zvaná Koruna československá přetrvala až do konce roku 1992, kdy došlo k rozpadu Československa a proměnila se v samostatnou českou korunu.