Chraňte svou platební kartu!

Zařiďte si platební kartu
jarmoluk / Pixabay

Platební kartu dnes často vlastní už děti školou povinné. Ruku na srdce – pamatujete stále na to, že tento kousek plastu jsou vlastně vaše peníze? Jak zacházet s platební kartou, abychom minimalizovali rizika jejího zneužití? Jistě už jste to slyšeli mnohokrát, přesto neuškodí zopakovat si to ještě jednou. Opatrnosti není nikdy dost!

Karta je jen vaše!

Přestože máte třeba společný účet s manželem, vydaná platební karta patří jen a pouze tomu, čí jméno na ní je. Chcete-li s penězi hospodařit společně, nechte si vydat karty dvě. Svou kartu si ihned po převzetí podepište a nikdy nikomu ji nesvěřujte.

Ochrana údajů

Ke každé kartě zvlášť vydává banka PIN kód. Svěřit jej komukoliv jinému je vyslovený hazard! Poměrně častou chybou bývá zapsat si jej na papírek, který někteří uloží přímo ke kartě. Tomu se říká pozvánka pro zloděje. Bezpečné není ani uložení PINu do telefonu, který nosíte většinou společně s peněženkou i kartou v jedné tašce. Zloději nejsou hloupí, PIN v telefonním seznamu objeví jednoduše. Nikdy nereagujte na žádné požadavky o sdělení tohoto údaje, ani když to vypadá, že jste kontaktováni svou bankou – věřte, nejste. Takhle se banky nechovají.

Tip:  Výhody a nevýhody placení bezkontaktními způsoby

Pozor při placení

Zadáváte-li PIN při placení, buďte velmi pozorní a vždy si zkontrolujte, zda vás někdo nesleduje. Stejné opatření platí i při vybírání hotovosti z bankomatu. Nikdy nesvěřujte kartu komukoliv, kdo by s ní chtěl odejít mimo váš dohled a kontrolujte, zda byl vydán k platbě jen jeden doklad. V současné době situaci usnadňují tzv. bezkontaktní karty, na které banky hromadně přecházejí, neboť ty při placení vůbec nedáváte z ruky.

Neustálá kontrola

Kartu pravidelně kontrolujte, abyste její případnou ztrátu odhalili co nejdříve. V takovém případě ihned kontaktujte jejího vydavatele a zablokujte ji! Rovněž věnujte pozornost pravidelným výpisům z účtu.

[related_posts limit=”3″]