Kupujete byt? Jak jej budete financovat?

Kupujete byt? Jak jej budete financovat?
tpsdave / Pixabay

Zažíváte velké životní rozhodnutí – kupujete byt. Rozhodně vás čeká minimálně několik týdnů prohlížení tisíců inzerátů, objíždění domluvených prohlídek bytů, rozmýšlení pro a proti každého navštíveného bytu – zda tento ano či ne. Už tohle není zcela jednoduchý proces, ale výběrem toho správného bytu jeho koupě ještě zdaleka nekončí, pokud nemáte peníze na jeho úhradu na ruku.

Hypotéku nebo úvěr?

První otázka, kterou byste si měli položit ještě před tím, než se vůbec pustíte do hledání bytu ke koupi – hodně totiž záleží na tom, pro kterou z těchto možností se rozhodnete, protože podle toho budete shánět byt ve vlastnictví družstevním nebo osobním. Hypotéka má všeobecně úrok nižší, zvlášť pokud chcete půjčku brát bez ručení. Úvěr má vyšší úrokovou sazbu, zvlášť při koupi bytu nad 500 000, kdy je třeba v případě bez ručitele brát úvěr od alespoň dvou společností. Pokud tedy nemáte čím ručit, dívejte se rovnou pouze po bytech v osobním vlastnictví, které je možné financovat hypotékou, nebo po bytech ve vlastnictví družstevním, kde je do roka možný převod do osobního vlastnictví – v takovém případě se ale informujte, zdali je již splacená anuita či jaká částka zbývá k její úhradě.

Hledáte výhodnou hypotéku? Využijte bankovní nabídku od GE Money Bank – parametry hypotéky.

Kdy je výhodnější úvěr?

Úvěr pro vás může být obecně výhodnější, máte-li možnost ručit svou životní pojistkou nebo máte uzavřené stavební spoření – daná spořitelna pak může nabídnout o mnoho výhodnější úrokovou sazbu a je tady také možnost dostat se i pod sazbu úroku, kterou nabídne hypotéka. Navíc, v případě, že jste schopni splácet v jen o málo vyšších splátkách, můžete dobu splácení velice podstatným způsobem oproti hypotéce zkrátit. Proto vždy raději vyhledejte služby finančního poradce.