green trees near red and white house under blue sky during daytime

Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě

Hypotéky jsou jedním z hlavních nástrojů pro financování nákupu nemovitostí. V posledních měsících se hypotéky stávají dostupnějšími díky poklesu úrokových sazeb, který je zaznamenáván již čtvrtý měsíc v řadě. Tento článek se zaměří na analýzu této situace na trhu hypoték, vyhodnocení vlivu poklesu sazeb na spotřebitele a nabídne doporučení pro využití tohoto trendu.

Pokles úrokových sazeb hypoték

Podle Swiss Life Hypoindexu se průměrná nabídková sazba hypoték snížila za poslední měsíc o pět bazických bodů a k 7. srpnu činila 6,19%. Tento pokles je zaznamenáván již třetí měsíc v řadě, což naznačuje možnou změnu trendu. Nicméně, pokles je stále v řádu setin a od května tohoto roku došlo k celkovému poklesu jen o 0,13procentního bodu. Dle hypotečního analytika Jiřího Sýkory se tedy jedná spíše o kosmetické úpravy než dramatickou změnu trendu směrem k nižším sazbám.

man in purple suit jacket using laptop computer
Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě

Vliv na měsíční splátky

Pro konkrétní představu dopadu na splátky – pokles sazeb od května by u hypotéky ve výši 3,5 milionu korun a splatností 20 let činil rozdíl pouhých 276 korun. Měsíční splátka hypotečního úvěru s tímto řádovým úrokem klesla o 118 korun na 22 950 korun. Nejvýrazněji zlevnily v uplynulém měsíci hypotéky s tříletou fixací.

Tip:  Hypotéka od Komerční banky - Flexibilní hypotéka

Perspektiva trhu

Česká národní banka zatím drží základní úrokovou sazbu na 7 procentech a k výraznějšímu snižování sazeb se v dohledné době nechystá. Podle místopředsedy představenstva společnosti Gepard Finance, Davida Eima, nemůžeme očekávat žádný významnější posun v nastavení úrokových sazeb alespoň do konce roku.

Doporučení pro využití poklesu sazeb

I přes mírný pokles sazeb se nyní nabízí příležitost pro ty, kdo uvažují o koupi nemovitosti. Doporučujeme porovnávat nabídky různých bank, neboť některé z nich nabízí časově omezené akční sazby, které mohou být výhodnější. Hypotéky s tříletou fixací prošly největším poklesem, takže je mohou být atraktivní pro nové klienty.

Pokud už máte hypotéku, můžete zvážit její refinancování. I když pokles sazeb není dramatický, může přinést určitou úsporu v případě dlouhodobých hypoték.

Pokles sazeb hypoték přináší příležitosti pro spotřebitele, ačkoli jde o mírnou změnu. Je důležité sledovat trh a porovnávat nabídky různých bank, aby bylo možné využít nejvýhodnější sazby. Nezapomeňte však, že rozhodnutí o hypotéce by mělo být založeno na celkové finanční situaci a dlouhodobých plánech.