Finanční gramotnost v teorii a v praxi


Finanční gramotnost v teorii a v praxi
geralt / Pixabay

Přestože už základní školy zařadily do svých osnov předmět finanční gramotnost a přestože i řada rodičů se vysloveně snaží, vcházejí dnešní mladí lidé do reality často žalostně nepřipraveni a bývají jí zhusta nepříjemně zaskočeni. Čím je to způsobeno?

První zaměstnání

Celé roky se připravovali na práci, kterou si kdysi vybrali jako tu svou vysněnou. Prvním nepříjemným překvapením pak bývá fakt, že místa v oboru nejsou nebo jsou tak mizerně placená, že se za to – jak z jejich úst občas zaznívá: „ani nevyplatí vstát z postele“. Přesto našli místo, podepsali smlouvu, je tu první výplata a s ní často nepříjemné překvapení.

Vůbec netušili, že částka uvedená v pracovní smlouvě je tzv. v hrubém. „Mami, oni mi strhli daně a ještě sociální a zdravotní!“ Ano – a třetina výplaty je pryč. Pohled na výplatní lístek nepotěší. V této souvislosti zazněla v jedné rodině na konci rozzuřeného telefonátu i vtipná hláška: „Ale já s tím nesouhlasím!“ (Maminka se dokázala přestat smát až za několik hodin.)

Rozšiřte si své obzory: Víte, jaké změny můžete nalézt v novém občanském zákoníku? Čtěte článek zde http://potrebuju-penize.cz/novy-obcansky-zakonik-revoluce-v-pujckach/

Finanční gramotnost -na vlastních nohách

Konečně opouštějí rodné hnízdo a čeká je další nepříjemné zjištění – samostatný život něco stojí – a stojí dost. V konečném součtu se může stát, že po zaplacení základních životních potřeb jako je nájem, jídlo a podobné, zůstává mladému člověku k dispozici méně, než kolik činilo jeho velkorysé kapesné od rodičů v době studií.

Tip:  Co jsou nebankovní půjčky? Výhody, nevýhody a důvody pro jejich využití

Zatímco jejich dědečkové již byli po třicítce otci odrostlých dětí a otcové v téže době zakládali rodiny, dnešní třicátníci mají často co dělat, aby uživili sami sebe. Teorie je pěkná věc, ale srážka s praxí často zabolí.