Co je to dluhová past a jak do ní nespadnout?

Rozhodli jste se pro žádost o půjčku, jenomže máte jisté obavy z toho, abyste svým neuváženým chováním nespadli do dluhové pasti a neskončili v exekuci? Předně byste si měli ujasnit, co to dluhová past je a přečíst si základní zásady zodpovědného půjčování. Pamatujte, že půjčit si je snadné, ale splácet mnohem těžší.

Půjčky jsou rizikem pro každého

Dluhová past je situace, kdy člověk nemá příjmy v takové výši, aby mohl pravidelně splácet své závazky. Mohou se do ní dostat lidé ze všech příjmových skupin, tedy i ti, kteří mají na výplatní pásce nadstandardní příjem. Bezhlavé půjčování je nebezpečné pro rodiny s příjmem pod hranicí průměrné mzdy a stejně tak i pro manažery či úspěšné podnikatele. Nejrizikovější skupinou jsou však samozřejmě osoby bez stálého příjmu.

Je třeba myslet na to, že dlužná částka může z důvodu nedodržení smluvních podmínek a prodlení se splácením narůst do takové míry, že dluh nebudete schopni uhradit ani v případě rozložení na delší splátkový kalendář. Nakonec vám nezbude, než se obrátit na soud a požádat o oddlužení.

Tip:  Moneta Money Bank vrací do konce roku splátky

Jak dluhům předejít?

Budete-li si půjčovat zodpovědně, pak riziko související s dluhovou pastí minimalizujete. V praxi to znamená především důsledný výběr produktu – pokud potřebujete menší částku, kterou splatíte jednorázově za kratší dobu, dobře vám poslouží vhodně zvolená půjčka do výplaty.

Zbytečně si nepůjčujte více peněz, než doopravdy potřebujete a vždy si důkladně přečtěte smluvní podmínky. A samozřejmě si předem spočítejte, zda vám příjem umožňuje bezproblémovou úhradu, byť jde o menší sumu peněz.

Správnou volbou může být prověřená půjčka online, kterou mohou noví klienti získat bez poplatku. Dodržíte-li smluvní podmínky, vrátíte jen tolik, kolik jste si půjčili.