Rizika společného hospodaření bez svátosti manželské

Patříte k těm, kdo tvrdí, že oddací list je jen papír a když se dva mají rádi, na společném příjmení nesejde? Nebuďte krátkozrací, možná byste měli vzít do úvahy i záležitosti finanční a majetkové. Tím spíše, patříte-li jeden nebo druhý, případně i oba, do skupiny těch, co už se v životě zklamali a mají jakousi nepříjemnou zkušenost za sebou. V následujícím textu se dozvíte,jaká rizika společného hospodaření bez svátosti manželské vás mohou postihnout.

Vyživovací povinnost

Zákon ukládá manželům vzájemnou vyživovací povinnost. Možná máte oba práci, rozdělené finance a považujete to tak za ideální – přece ho/ji nebudete živit, že? Že byste se o partnera postarali, kdyby přišla nemoc, nezaměstnanost nebo jiná krize? A věříte tomu, že i on o vás? Oddací list by vám to pojistil.

Pokud jste si „věnem“ do nového svazku přinesli i nějakého toho potomka, pak vězte, že ačkoliv nevlastní rodič k němu nemá přímo vyživovací povinnost, zákon poněkud vágně formuluje i zásadu, že všichni členové rodiny mají nárok na v zásadě stejnou životní úroveň. Stále máte pocit, že tohle všechno se vás netýká, protože jste finančně nezávislí a soběstační a hotovo? Čtěte dál!

Tip:  Historie české měny - mince
geralt / Pixabay

Vdovský důchod a dědictví

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, všichni jsme smrtelní, každý tam jednou musí, atd. Zejména pokud se z vašeho svazku narodily děti, stavíte se před zákonem svým svobodným stavem do nevýhodné pozice – připravujete se o nárok na vdovský důchod v případě úmrtí partnera, který rodiči pečujícímu o nezletilé dítě náleží až do doby jeho soběstačnosti.

Rovněž si komplikujete případné dědické řízení. To zohledněte zejména tehdy, má-li váš partner nějaké potomky z předchozích vztahů. Mohlo by se vám totiž stát, že byste z roky společně budovaného života odešli jen s igelitovou taškou svých osobních věcí.