Nebankovní půjčky: Jsou to pravé pro vás?

Opozdil se váš zaměstnavatel s výplatou? Překvapil vás nenadálý výdaj nebo jste si to jednoduše špatně spočítali a na vašem bankovním kontu bliká nula? Do výplaty daleko a vy potřebujete lidově řečeno „založit“. Možná sáhnete do dřívějších úspor nebo oslovíte rodinu či dobrého přítele. Jednou z možností, jak vylepšit rodinný rozpočet (nejen) před výplatou jsou i krátkodobé nebankovní půjčky. Jak na ně? A opravdu jsou ve vaší situaci nezbytné?

Bankovní vs. nebankovní: Souboj dvou velikánů

Drtivá většina zájemců o půjčku míří v první řadě do banky. Zde jsou ovšem nemile překvapeni náročným schvalovacím procesem, který si na ně bankovní dům připravil. Úředník bude zkoumat nejen váš příjem, ale také bonitu nebo závazky z minula. Pokud vyhodnotí, že spadáte do kategorie rizikových klientů, půjčku vám pochopitelně neschválí. Ale nezoufejte! Naštěstí ještě existují nebankovní půjčky bez doložení příjmů, o které můžete požádat i v případě, že vás v bance odmítli.

Jak nebankovní půjčky vlastně fungují?

Jak již samotný název tohoto produktu napovídá, nebankovní půjčky poskytují nebankovní subjekty. Na rozdíl od úvěrů bankovních vyřídíte obvykle nebankovní půjčky online pěkně z pohodlí vašeho domova a na internetu. Nemusíte nikam chodit, pouze si vyberete vhodnou půjčkovou společnost, vyplníte formulář, který vám nezabere více než pár minut a počkáte si na peníze. Obvykle je také nutné zaslat ověřovací poplatek ve výši 1 Kč, který má za cíl ověřit účet klienta.

Tip:  Finanční gramotnost - životně důležitý pojem

Pozor na podvodníky a termíny

Při výběru poskytovatele nebankovní půjčky není od věci zjistit si o dané instituci maximum informací. Zapátrejte ve svém okolí a zeptejte se, zda nemá někdo s nebankovními půjčkami zkušenosti. Pokud ano, nechte si doporučit konkrétního poskytovatele. Od věci ani není, když pročtete internetové diskuze a poptáte se ve fórech. Ještě před tím než podepíšete smlouvu, důkladně si ji pročtěte a informujte se o termínech splatnosti. Ne všude jde o tradiční měsíc. Některé společnosti požadují týdenní splátky. V případě komplikací nebo prodlení se splácením, neodkladně kontaktujte věřitele a domluvte se na novém splátkovém kalendáři či odkladu splátek.