Co je to dluhová past a jak do ní nespadnout?

Co je to dluhová past a jak do ní nespadnout?

Co je to dluhová past a jak do ní nespadnout?

Rozhodli jste se pro žádost o půjčku, jenomže máte jisté obavy z toho, abyste svým neuváženým chováním nespadli do dluhové pasti a neskončili v exekuci? Předně byste si měli ujasnit, co to dluhová past je a přečíst si základní zásady zodpovědného půjčování. Pamatujte, že půjčit si je snadné, ale splácet mnohem těžší.

Půjčky jsou rizikem pro každého

Dluhová past je situace, kdy člověk nemá příjmy v takové výši, aby mohl pravidelně splácet své závazky. Mohou se do ní dostat lidé ze všech příjmových skupin, tedy i ti, kteří mají na výplatní pásce nadstandardní příjem. Bezhlavé půjčování je nebezpečné pro rodiny s příjmem pod hranicí průměrné mzdy a stejně tak i pro manažery či úspěšné podnikatele. Nejrizikovější skupinou jsou však samozřejmě osoby bez stálého příjmu.

Půjčky jsou rizikem pro každého

Půjčky jsou rizikem pro každého

Je třeba myslet na to, že dlužná částka může z důvodu nedodržení smluvních podmínek a prodlení se splácením narůst do takové míry, že dluh nebudete schopni uhradit ani v případě rozložení na delší splátkový kalendář. Nakonec vám nezbude, než se obrátit na soud a požádat o oddlužení.

Jak dluhům předejít?

Budete-li si půjčovat zodpovědně, pak riziko související s dluhovou pastí minimalizujete. V praxi to znamená především důsledný výběr produktu – pokud potřebujete menší částku, kterou splatíte jednorázově za kratší dobu, dobře vám poslouží vhodně zvolená půjčka do výplaty.

Jak dluhům předejít?

Jak dluhům předejít?

Zbytečně si nepůjčujte více peněz, než doopravdy potřebujete a vždy si důkladně přečtěte smluvní podmínky. A samozřejmě si předem spočítejte, zda vám příjem umožňuje bezproblémovou úhradu, byť jde o menší sumu peněz.

Správnou volbou může být prověřená půjčka online, kterou mohou noví klienti získat bez poplatku. Dodržíte-li smluvní podmínky, vrátíte jen tolik, kolik jste si půjčili.